Oszczędzanie na lokacie czy na koncie oszczędnościowym?

lokataNie każdemu, kto chce zaoszczędzić i przy tym pomnożyć swoje pieniądze musi odpowiadać tak dynamiczny sposób, jak choćby gra na giełdzie.

Istnieją dużo bezpieczniejsze alternatywy dla takiego rozwiązania, a są nimi lokaty oraz konta oszczędnościowe.

Okazuje się, że prawie połowa wszystkich oszczędności Polaków jest właśnie w ten sposób rozporządzona.

Założenie konta oszczędnościowego czy otworzenie lokaty nie wymaga od przeciętnego Kowalskiego właściwie żadnej wiedzy na temat inwestycji.

Warto jednakże zaznaczyć, że pomiędzy tymi dwoma produktami depozytowymi istnieją pewne różnice pozwalające wybrać dogodniejszy sposób oszczędzania.

Lokata jest stworzona z myślą o tych klientach, którzy dysponują jakimś kapitałem, który mogą na jakiś czas zamrozić. Nie możemy ruszyć tych pieniędzy przez określoną liczbę miesięcy. Jeśli to zrobimy, tracimy procent, który udało się wypracować. Niektóre banki jednak już powoli odstępują od tego.

Na lokacie możemy zarobić więcej niż na koncie oszczędnościowym, ale to z kolei jest bardziej elastyczne od lokat.

Niestety bardzo często rachunek oszczędnościowy służy tylko oszczędzaniu, bo po przeliczeniu niskiego oprocentowania oraz dodatkowych opłat wprowadzonych przez bank, czystego zysku dla klienta pozostaje niewiele.

Żeby móc wybrać jak najkorzystniejszą opcję, warto dokładniej prześledzić oferty różnych banków. Te zresztą zmieniają się dość często, dlatego dobrze jest skorzystać z porównywarek internetowych oraz rankingów sporządzanych co jakiś czas.