Lokaty krótkoterminowe i ich znaczenie

lokataCoraz więcej banków oferuje swoim klientom lokaty krótkoterminowe. Czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Jakie są ich najważniejsze zalety, a jakie wady?

Tak jak sama nazwa wskazuje, umowa na lokatę krótkoterminową podpisywana jest na niedługi czas, który zwykle nie przekracza 12 miesięcy.

Oprocentowanie tego rodzaju lokaty często jest zadziwiająco wysokie, w porównaniu do lokat długoterminowych.

Zapoznając się z ofertą lokaty krótkoterminowej, warto jednak sprawdzić, czy jej oprocentowanie nie jest zmienne. Jeśli tak, może się okazać, że kusząco wysokie oprocentowanie, szeroko reklamowane w mediach będzie obowiązywało zaledwie przez kilkanaście dni, a potem gwałtownie spadnie.

Z drugiej strony, istnieją też takie lokaty, które można założyć na tak krótki okres. Niektóre banki oferują nam lokaty 14-dniowe, 7-dniowe, a nawet nocne, w których wpłacane przez nas pieniądze są zamrażane tylko na jedną noc.

To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku,

gdy nasza osobista sytuacja finansowa jest niepewna.

Krótkoterminowa lokata gwarantuje nam szybki zwrot zainwestowanych środków. Jeśli nasza sytuacja finansowa gwałtownie się pogorszy, nie będziemy mieć trudności z pozyskaniem dodatkowych środków. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na krótkoterminową lokatę odnawialną, która będzie automatycznie się przedłużać, jeśli nie wycofamy środków po upływie określonego w umowie okresu.

Z racji tego, że lokaty terminowe dają bankom mniej korzyści od tych długoterminowych, ich oprocentowanie jest zwykle nieco niższe od lokat zakładanych na dłuższy czas.