Lokaty firmowe, a inflacja

PieniadzeStawki oprocentowania lokat, które banki oferują przedsiębiorstwom są zwykle bardzo niskie. W większości przypadków nie chronią one pieniędzy nawet przed inflacją, dlatego przed włożeniem funduszy na lokatę warto zapoznać się z jej rzeczywistym oprocentowaniem i zyskiem, jaki może przynieść firmie.

Średnie oprocentowanie lokat miesięcznych dla firm wynosi zaledwie 2,8%, podczas gdy inflacja w marcu wynosiła 3,9% w skali roku.

Mimo tego przedsiębiorstwa nie rezygnują z zakładania depozytów w banku.

Obecnie łączna suma lokat założonych przez firmy to

aż 191 mln złotych.

Warto zaznaczyć, ze zdecydowana większość tych pieniędzy zdeponowana jest na lokatach krótkoterminowych.

Aby zarobić więcej i uchronić pieniądze przed inflacją, przedsiębiorstwo musiałoby zdecydować się chociażby na lokatę kwartalną. W Banku Millenium w przypadku takiej lokaty można na przykład liczyć na oprocentowanie wysokości 4,25%.

Warto zaznaczyć, że w przypadku największego z polskich banków, PKO BP szanse na zwiększenie zysku z lokaty wraz z czasem jej trwania są niewielkie. W przypadku lokaty rocznej oprocentowanie wynosi zaledwie 1,4%.

Chociaż zdeponowanie pieniędzy na dłuższy czas w większości przypadków daje szanse na większy zarobek, firmy rzadko korzystają z tego rozwiązania. Większość z nich nie chce zamrażać pieniędzy na dłuższy czas, nawet mimo perspektywy większego zarobku.

Inwestycje ze 100% gwarancją kapitału pozwalają im opłacać niespodziewane wydatki na bieżąco.

Jest jednak jeszcze jedna szansa na zwiększenie zarobku z lokat dla firm – negocjacje.

Większość banków deklaruje, że w przypadku klientów biznesowych jest skłonna negocjować oprocentowanie i to już w przypadku depozytów o wysokości 25 tys. zł.