Lokata terminowa, a lokata dynamiczna

lokataLokaty należą do najbardziej cenionych przez Polaków form oszczędzania i mnożenia swoich pieniędzy.

Trudno więc dziwić się, że banki prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej korzystnych dla zwykłego klienta produktów.

Okazuje się, że też wcale nie musimy posiadać dużej ilości pieniędzy, żeby móc otworzyć lokatę. Zwykle wystarczy już kilkaset złotych, co rzeczywiście pomaga oszczędzać i zarabiać zwykłym ludziom.

Warto wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje lokat.

Pierwsza – lokata terminowa jest bardziej tradycyjna, wykorzystywana już od wielu lat. Polega ona na tym, że klient podpisuje z bankiem umowę na ściśle określony czas. Po jego upływie bank jest zobowiązany wypłacić nam pieniądze oraz naliczone odsetki. Taką lokatę warto założyć wtedy, kiedy na pewno nie będziemy potrzebowali tych pieniędzy w najbliższym czasie.

Nowszym produktem depozytowym jest lokata dynamiczna czy też progresywna. Różnica polega na tym, że w lokacie terminowej nie możemy wypłacać swoich pieniędzy, bo jeśli to zrobimy, stracimy odsetki. Tutaj możemy w każdej chwili zakończyć lokatę bez utraty odsetek.

Bank rekompensuje to sobie jednak w ten sposób, że wysokość odsetek rośnie wraz z upływem kolejnych miesięcy.

Im dłużej mamy lokatę, tym więcej zarabiamy. W praktyce oznacza to, że jeśli wycofujemy się z lokaty przed jej końcem, dostajemy pieniądze w wysokości proporcjonalnej do czasu utrzymywania lokaty. Przeważnie tego rodzaju umowy są zawierane na okres 12, 24 lub 36 miesięcy.

Takie rozwiązanie jest oczywiście bardzo wygodne, gdy potrzebujemy pieniędzy w jakichś nagłych sytuacjach.