Lokata rentierska – czym jest i jak na niej skorzystać?

lokataLokata rentierska to specyficzny rodzaj lokaty bankowej.

Osoby, które zdecydują się na jej założenie, mogą liczyć na wypłatę odsetek co miesiąc, a nie tak jak w przypadku typowych lokat, dopiero po zakończeniu okresu obowiązywania lokaty.

W ten sposób korzyści z lokaty są czerpane regularnie, a zysk można przeznaczyć chociażby na zaspokojenie bieżących potrzeb.

Oczywiście taki system wypłacania odsetek niesie za sobą nie tylko korzyści, ale i pewne niedogodności, takie jak chociażby nieco niższe oprocentowanie w porównaniu do większości typowych lokat.

Kto powinien korzystać z tej formy inwestycji?

Przede wszystkim osoby, które dysponują wolnym kapitałem, nie chcą jednak zamrażać całej kwoty na dłuższy czas. Lokata tego typu gwarantuje systematyczne wpływy, które z pewnością choć w pewnym stopniu podreperują domowy budżet.

Problemem mogą okazać się jedynie minimalne kwoty, których wpłaty wymagają banki. Często są one stosunkowo wysokie, przez co lokaty rentierskie nie są dostępne dla każdego. Z drugiej strony, tylko lokata w odpowiednio wysokiej kwocie przyniesie nam rozsądny zysk, który zauważalnie powiększy nasze comiesięczne wpływy.

Co więcej, dysponując odpowiednio dużą kwotą często możemy negocjować z bankiem warunki lokaty, dostosowując je do własnych potrzeb.

Nie wiedzieć czemu, lokaty rentierskie wciąż są stosunkowo mało popularne w naszym kraju. Wielu Polaków nie zdaje sobie nawet sprawy z ich istnienia. Winą za taki stan rzeczy częściowo można obciążyć banki – tylko niewiele z nich ma w swojej ofercie lokaty rentierskie.