Lokata dwuwalutowa – co, gdzie, jak?

PieniądzeNiekiedy umieszczanie swoich oszczędności na lokacie jest znacznie bezpieczniejsze, niż jakiekolwiek inne sposoby mnożenia kapitału.

Jednym z ciekawszych produktów bankowych jest lokata walutowa (określana też jako dwuwalutowa), która opiera się na pochodnych instrumentach finansowych – czyli na innych opcjach walutowych.

Lokata tego rodzaju jest połączeniem tradycyjnej lokaty z terminową transakcją związaną z konkretnymi walutami.

Trzeba jednak przyznać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Minimalna kwota, jakiej potrzebujemy w tym przypadku wynosi sto tysięcy złotych, choć niektóre banki posiadają podobne oferty przygotowane dla klientów z niższym kapitałem.

Jak każda inna lokata, również i ta jest zakładana na ustalony okres, który minimalnie może wynosić 2 tygodnie. Nasz wkład jest wpłacany w wybranej walucie i stanowi bazę, ale wypracowane w ten sposób pieniądze można wypłacić już w innej walucie.

Bardzo ważną zaletą tych lokat jest możliwość uzyskania naprawdę dużych pieniędzy w porównaniu do tych tradycyjnych. Niestety pojawia się tutaj również niemałe ryzyko związane z nieprzewidywalnymi kursami walut.

Mimo że możemy sporo zarobić, możemy także sporo stracić, co wyróżnia lokaty walutowe na tle pozostałych. W przypadku tych zwykłych nasza kwota bazowa pozostaje zawsze taka sama. Ale jeśli dojdzie do kryzysu wybranej przez nas waluty, tracimy. Może się bowiem zdarzyć, że wysokie odsetki nie będą w stanie pokryć strat jakie poniósł nasz kapitał w czasie, na jaki założyliśmy naszą lokatę.

Jest to więc rozwiązanie równie ryzykowne co inwestowanie na giełdzie.