Koniec lokat antybelkowych – to warto wiedzieć!

lokatyEra lokat omijających podatek Belki powoli odchodzi do przeszłości. Wszystko przez nowe zasady zaokrąglania podatku Belki, które wejdą w życie już na początku kwietnia.

Zgodnie z nowymi zasadami, kwota podatku ma być zaokrąglana nie do pełnych złotych, tak jak do tej pory, ale do pełnych groszy.

W praktyce oznacza to, że nie będzie już możliwe omijanie podatku Belki poprzez korzystanie z tzw. lokat antybelkowych, które przy starych zasadach zaokrąglania wydawały się niezwykle atrakcyjną formą oszczędzania. Jeśli oszczędności przyniosą nam jakikolwiek zysk, niestety będzie on opodatkowany.

Nowe zasady „zaokrąglania” uderzą przede wszystkim w tych, którzy na rachunkach oszczędnościowych przechowują niewielkie kwoty.

Może się bowiem okazać, że kwota podatku po zaokrągleniu będzie wynosiła dokładnie tyle, co odsetki. Zysk będzie więc równy zeru, a opłacany podatek znacznie przekroczy 19%.

Zasada ta obowiązuje także w przypadku lokat jednodniowych, czyli tzw. antybelek. Kwota, którą na nie wpłacamy powinna być odpowiednio wysoka. Jeśli będziemy przestrzegać tego warunku, może się okazać, że mimo opodatkowania, zysk, który przynoszą wciąż jest wyższy od zysku ze zwykłych lokat.

W związku z wprowadzanymi zmianami, warto rozważyć też skorzystanie z innych form inwestowania.

Nawet lokata o przeciętnym oprocentowaniu, obciążona podatkiem, okaże się o wiele korzystniejsza dla naszego budżetu, niż przechowywanie pieniędzy na koncie osobistym, którego oprocentowanie zwykle jest tak niskie, że niemal niezauważalnie.