Jak rozumieć termin „oprocentowanie nominalne” lokaty?

oprocentowanieLokata jest doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które mogą pozwolić sobie na zamrożenie gotówki na dłuższy okres czasu, np. kilka miesięcy, czy rok.

Zanim jednakże zdecydujemy się na założenie jakiejkolwiek lokaty, warto przyswoić sobie kilka pojęć, które mogą być ściśle związane z tym, ile w ten sposób możemy zarobić.

Jednym z takich określeń jest „oprocentowanie nominalne”.

Wyróżnia się ono dwiema charakterystycznymi cechami. Pierwsza dotyczy faktu, że ten rodzaj oprocentowania nie uwzględnia tzw. podatku Belki, który wynosi aż 19 proc. i od 1 kwietnia 2012 jest obowiązkowy już na wszystkich lokatach.

Ponadto oprocentowanie nominalne jest podawane ogólnie – bez uwzględnienia częstotliwości kapitalizowania odsetek.

W reklamach widzimy, że lokata jest bardzo wysoko oprocentowana i teoretycznie pozwala zarobić sporo. Ale jeśli odliczymy podatek i weźmiemy pod uwagę częstość kapitalizacji, okazuje się, że nasze zyski nie wynoszą wcale np. reklamowanych 6 proc. a tylko 5,4 proc.

Po odjęciu wszystkich kosztów pozostaje nam

oprocentowanie rzeczywiste,

które przekłada się na to, ile w rzeczywistości zarabiamy.

Musimy pamiętać, że jeśli zakładamy roczną lokatę z kapitalizacją co pół roku, to w tym momencie dana kwota zostaje pomniejszona o podatek Belki. Przez następne pół roku procent jest liczony od tego co zarobiliśmy w pierwszym półroczu i od naszego kapitału początkowego.

Lepiej więc nie dać się skusić reklamom, ponieważ pozornie atrakcyjniejsza oferta może okazać się dla nas dużo mniej korzystna.