Jak rozumieć pojęcie lokata odnawialna?

lokataLokata jest jednym z najpewniejszych i najbezpieczniejszych form oszczędzania, ale też mnożenia naszych pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że wśród lokat istnieją też pewne różnice, które mogą mieć spore znaczenie, a które łatwo przeoczyć.

Jednym z typów popularnych lokat jest tzw. lokata odnawialna.

Jest to dość ciekawy produkt, nad którym warto nieco dłużej się zastanowić, jeśli dysponujemy większą gotówką nie potrzebną w danym momencie ani w najbliższym czasie na jakieś nasze prywatne cele. Mówiąc o lokacie odnawialnej chodzi zwykle o to, co chcemy zrobić po zakończeniu czasu trwania lokaty, którą założyliśmy.

Pracownik banku oczywiście na początku pyta, czy zarówno kapitał jak i odsetki będą miały zostać przekazane na nasze konto osobiste, czy też mają zostać wpłacone na kolejną lokatę. Wówczas jednak będzie to nowa umowa, często na innych warunkach, zgodną z aktualną ofertą naszego banku.

Nowe warunki mogą być zarówno bardziej korzystne, jak i mniej opłacalne, ale równie dobrze mogą pozostać właściwie takie same. Co ważne, odsetki, które uda nam się wypracować w czasie trwania pierwszej lokaty możemy wykorzystać dla siebie, a kapitał pozostawić na kolejną lokatę.

„Odnawialność” w tym przypadku polega na tym, że dyspozycję wydajemy na początku, zanim wpłacimy pieniądze do banku.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy zmienić zdania w trakcie. Wówczas natomiast tracimy odsetki.

Alternatywą jest lokata nieodnawialna. Tu nasze pieniądze, tak kapitał, jak i wypracowane przez kilka miesięcy odsetki trafiają z powrotem na konto.