Gdzie założysz lokatę WIBOR i co to jest?

lokataKażdy kto zakłada lokatę po części obawia się zmian stop procentowych i indywidualnych decyzji podejmowanych wówczas przez poszczególne banki.

Zakładając lokatę ze zmiennym oprocentowaniem zyskujemy jeszcze więcej bezpieczeństwa niż w alternatywnych przypadkach.

Gdyby w czasie trwania naszej lokaty Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podnieść stopy procentowe, wciąż mamy możliwość zatrzymania zarobionych odsetek i zarabiać dalej.

Rozwiązaniem, które umożliwia wprowadzenie takiej zasady jest ustalenie wysokości odsetek na podstawie wskaźnika rynki międzybankowego WIBOR.

Okazuje się, że podczas majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej może faktycznie podnieść stopy procentowe.

Lokaty, których warunki są tworzone w oparciu o WIBOR lub WIBID pozwalają

uniezależnić się od indywidualnych decyzji banku.

W tej chwili sześć banków posiada w swojej ofercie lokaty terminowe ze zmiennym oprocentowaniem. W najlepszym przypadku możemy zarobić nawet 6 proc. w skali roku, jednak jest to zysk na bardzo podobnym poziomie depozytami ze stałym oprocentowaniem.

Różnica polega natomiast na tym, że ci, którzy wybrali lokatę ze zmiennym oprocentowaniem mogą liczyć na zwiększenie swojego dochodu wraz z powiększeniem się stopy oprocentowania przez Radę Polityki Pieniężnej.

Niestety jest też ryzyko obniżenia stóp procentowych. Wówczas tak samo jak mogliśmy więcej zarobić, możemy nieco stracić. Obecnie do najbardziej opłacalnych depozytów ze zmiennym oprocentowaniem należą te długoterminowe, np. ta proponowana przez FM Bank czy Meritum Bank.