Dopłacanie i wypłacanie pieniędzy do/z lokaty – jak i czy możesz?

FunduszeZgodnie z założeniem, lokaty są sposobem na odłożenie pieniędzy w banku tak, żeby nie były one wykorzystywane, a jednocześnie, by mogły rosnąć, dzięki nałożonemu na nie oprocentowaniu.

Z tego powodu, najczęściej mamy do czynienia z lokatami długoterminowymi, trwającymi minimum miesiąc (przy najniższym oprocentowaniu), a maksimum kilka lat (znacznie wyższe oprocentowanie).

Jako, że „zamrożenie” jakiejkolwiek kwoty na dłuższy okres może napawać wiele osób wątpliwościami, warto wyjaśnić niektóre kwestie związane z wprowadzaniem zmian do pierwotnych ustaleń w kwestii lokat.

Przede wszystkim, dobrze jest wiedzieć, że lokatę można przerwać w dowolnym momencie.

Traci się wtedy część lub całość odsetek, jednak bez problemu odzyskuje się wpłaconą kwotę.

To, czy uda nam się zachować „zarobione” pieniądze zależy od konkretnego banku i jego oferty.

Lokata jest niezmienna, nie można dopłacać do niej nowych środków ani zmieniać oprocentowania. Jeśli chcemy wykorzystać w podobny sposób nowe pieniądze, musimy założyć im odrębny rachunek.

W sytuacji, gdy z góry zakładamy, że po wygaśnięciu lokaty, będziemy chcieli ją kontynuować, możemy zdecydować się na lokatę odnawialną, która automatycznie rozpocznie się po zakończeniu pierwszej. Nowa będzie rządziła się zasadami obowiązującymi w momencie wygasania poprzedniej.

Natomiast wypłata pieniędzy po upłynięciu określonego czasu jest możliwa w przypadku lokaty nieodnawialnej. Wtedy, gdy kończy się okres umowny, cała kwota wraz z narośniętymi odsetkami jest przelewana na rachunek klienta.